Ana içeriğe atla
Türk Dili ve Edebiyatı: Politik edebiyat, tarih ve roman.
Öğr. Gör. Dr. Servet ERDEM

Edebiyat ve siyaset ilişkisi, tarihî roman, politik roman, karşılaştırmalı edebiyat, göç ve diaspora edebiyatı, milliyetçilik ve post-kolonyal edebiyatlar gibi alanlarda çalışmalar yürüten bir akademisyen.

"Between grief and nothing I will take grief." (Hiçbir şey ve acı arasında seçim yapmam gerekseydi acıyı seçerdim.) William Faulkner
Biyografi

Lisans derecesini 2003 yılında tamamladıktan sonra beş yıl özel eğitim-öğretim kurumlarında Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği yaptı. 2009'da Bilkent Üniversitesinde başladığı yüksek lisans programını "Osmanlı-Türk Romanında Ulusal Oryantalizm ve Oryantalist Uluslaşma" başlıklı teziyle 2012'de tamamladı. 2013'te Oxford Üniversitesi (St Antony's College) Doğu Çalışmaları bölümünde başladığı doktora çalışmalarını, 2018'de "Politik Kurgular ve Kurgusal Politikalar: Karşılaştırmalı Bir Perspektiften Türkçe ve Kürtçe Edebiyatta Siyasal Bilinçdışı" (Political Fictions and Fictional Politics: A Comparative Study of the Political Unconscious in the Turkish and Kurdish Novel) başlıklı teziyle tamamladı. Aralık 2015'te ASBÜ'ye katılan Erdem, 2016 Eylül'ünden bu yana İslami İşbirliği Örgütünün (OIC) ararştırma kuruluşu olan Statistical, Economic and Social Research and Training Centre for Islamic Countries (SESRIC) tarafından finanse edilen “Küresel Müslüman Diaspora: Müslüman Olmayan Ülkelerde Yaşayan Müslüman Topluluklar” projesinde araştırmacı olarak çalışmaktadır.  


Araştırma Alanları

Edebiyat teorileri, siyasi roman, karşılaştırmalı edebiyat, milliyetçilik ve post-kolonyal edebiyat, göç ve diaspora edebiyatı, Müslüman diasporası, Türkçe edebiyat, modern Türk romanı, Kürtçe roman ve hikâye.


Verdiği Dersler

Türk Dili 101, Türk Dili 102


Video ve Görseller