Ana içeriğe atla
Doç. Dr. Zehra Sema DEMİR
Doç. Dr. Zehra Sema DEMİR

Halk bilimi alanında halk edebiyatı, kültürel bellek ve  halk yaşamı müzeleri ile tanınan bir akademisyen.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkan Yardımcısı 


Türkiye'de uygulamalı halk yaşamı müzelerinin ilk örneklerinin kuruculuğunu, yöneticiliğini yapmıştır.  

Sosyal girişimci olarak unutulmaya yüz tutmuş ve pek çok veçhesiyle öksüz ve yetim bırakılmış kültürel mirasımızın korunmasını sağlamıştır. 

Sosyal girişimci olarak kurduğu müzelerle Türkiye'nin en prestijli kurum ve kuruluşlarından ödüller almıştır. 

Akademik çalışmalarını sosyal girişimcilik bağlamında değerlendirerek ekonomik bir katma değer haline getirmiş böylece %85'i kadın olmak üzere sürdürülebilir iş modeli geliştirip ciddi bir istihdam yaratmıştır.

Türk halk edebiyatı çalışmaları içinde özellikle tasavvuf edebiyatı alanında kendini geliştirmeye yönelik akademik inceleme, araştırma ve yorumlamalar yapmaktadır. 

Modern dünya ve günümüz insanının ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türk halk edebiyatının disiplinler arası bir yaklaşımla yeniden yorumlanması, canlandırılması için projeler geliştirmektedir.

Halk edebiyatı çalışmaları ile iş dünyası arasında köprüler kurma, deneysel uygulamalar geliştirme arayışındadır.Biyografi

Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Türk Halk Bilimi Anabilim Dalından mezun oldu.  Aynı üniversitede yüksek lisansını Beypazarı'nda sosyo kültürel değişimi geleneksel mimari üzerinden değerlendirdiği tezle tamamladı.  Bu süreçte Bilkent Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Doktora derecesini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Sürdürülebilirlik ve İktidar Bağlamında Sözel Belleğin Türk Müzelerinde Kullanımı başlıklı çalışması ile aldı. 2007’de Beypazarı’nda Yaşayan Müze’yi kurdu. 2010-2015 yılları arasında Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümünde Doktor Öğretim Görevlisi olarak bulundu. 2012’de Türk Hamam Müzesini açtı.  2016’da Anadolu Açık Hava Müzesi-Yaşayan Köy adlı müzenin kuruculuğunu üstlendi.


Araştırma Alanları

Halk Edebiyatı, Tasavvufî Türk Edebiyatı, Müzecilik, Kültürel Bellek Çalışmaları


Verdiği Dersler

Halk Edebiyatına Giriş

Halk Bilimi Müzeciliği

Kültürel Miras ve Müzecilik

Tasavvufî Türk Edebiyatı


Video ve Görseller

a a a a

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.